ترموگراف دما و رطوبت

دستگاهی است که بواسطه سنسورهای داخلی که تغییرات دمایی و رطوبت را دربازه مشخص اندازه گیری، نمایش و در نهایت ذخیره می کنند. ترموگراف به شکل کلی به سه دسته پولکی ، نمایشگر دار ، یو اس بی تقسیم می شوند که این دستگاه ها توسط باطری تغذیه می شوند. نکته جالب اینکه این دستگاه دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر و ارائه خروجی چه بصورت نمودار و چه فایل اکسل که امکان تحلیل را به کاربر مورد نظر می دهد را دارد. در صنایع بهداشتی، غذایی،دارویی ،کشاورزی اندازه گیری دما و رطوبت و وجود سیستم نمونه برداری از دما و رطوبت در کل سال امری است مهم. از دیگر خصوصیات مهم این دستگاه توانایی برداشت مقادیر سنسورها و ذخیره داده ها برای استفاده آتی آن می باشد.

 

 

انواع ترموگراف دما و رطوبت

ترموگراف به دو دسته محیطی و تماسی تقسیم می شوند :

ترموگراف تماسی قابلیت اتصال پراب مجزا جهت اندازه گیری دما به صورت تماسی را دارد. ترموگراف محیطی به وسیله سنسور داخلی قابلیت اندازه گیری دما و رطوبت محیط را دارا می باشند.


کاربرد های ترموگراف دما و رطوبت

از عوامل فاسد کننده مواد غذایی در انبار ها طبعا افزایش دما و رطوبت می باشد دنباله این افزایش فعالیت حشرات دیده می شود. افزایش دما مسبب فاسد شدن قطعی مواد غذایی است.

اندازه گیری دما و رطوبت در ساختمان های اداری، گلخانه ها، سیستم های انبار مواد غذایی، سردخانه ها، کانتینرهای حمل

نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع، اتاق های کامپیوتر، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها، موزه ها، مانیتورینگ تولیدکننده های الکترونیک و یا ثبت داده های دما و رطوبت به منظور کنترل ایستگاه های دشارژ ولتاژ بالا و بطور مکان هایی که نیاز به ثبت اطلاعات و سوابق دما و رطوبت دارند استفاده می شود.


اجزاء ترموگراف دما و رطوبت

سخت افزاری برای تبدیل سیگنالهای موردنظر به داده های دیجیتال که شامل سنسورها، مدارات بهبود سیگنال (مانند تقویت کننده و کاهنده های نویز) و مدارهای مبدل آنالوگ به دیجیتال

سخت افزار ذخیره سازی بلند مدت داده ها که معمولا کارت حافظه یا رایانه می باشد

نرم افزار دیتالاگر که برای جمع آوری، آنالیز و نمایش داده ها استفاده می شود

کابل دیتالاگر که رابط بین دیتالاگر و کامپیوتر برای انتقال داده های ذخیره شده بر روی کامپیوتر


 

پارامترهای مهم در انتخاب ترموگراف دما و رطوبت

رنج اندازه گیری دما و رطوبت

دقت اندازه گیری

ظرفیت حافظه داخلی

داشتن صفحه نمایشگر و قابلیت نمایش همزمان دما و رطوبت

محیطی و تماسی بودن ترموگراف

قابلیت تنظیم جهت هشدار صوتی و تصویری جهت تجاور از محدوده دمائی بالا و پائین تعریف شده

قابلیت رسم نمودار گرافیکی